top of page
חיפוש

ישן וחדש- על טרנדים עכשוויים בעיצוב פנים


שלום לקוראים החדשים והוותיקים שלי. היום אני רוצה לדבר על טרנד חם ולוהט בעיצוב פנים. מה זה חם? רותח! הטרנד שאני רוצה לדבר עליו הוא חידוש ושיפוץ רהיטים ישנים.

מצחיק לדבר על חידוש רהיטים ישנים כטרנד, הרי רהיטים ישנים הם ההפך הגמור מטרנד. אבל בשנים האחרונות ניכרת מגמה של התעניינות בפרטי עבר והתאמתם האסתטית למרחב המודרני.

אם אתם מתעניינים בשיפוץ רהיטים ישנים ובשילובם בעיצוב פנים, אני בטוחה שתמצאו אינספור כתבות בעברית ובאנגלית שעוסקות בנושא, החל מבלוגים לעיצוב שמראים דוגמאות ורעיונות איך לעשות את זה, ועד סרטונים טכניים שמציגים את אופן הפעולה. גם קבוצות רבות בפייסבוק של DIY (עשה זאת בעצמך) מציגות סרטונים של אנשי מקצוע ואנשים חובבניים שעוסקים בשיפוץ ושימור רהיטים ישנים וצביעתם מחדש כך שיתאימו לחלל הבית או המשרד.

אני רוצה להתמקד על התופעה עצמה מנקודת מבט קצת אחרת, שעד כה פחות חקרו אותה, והיא במשמעות של התופעה הזאת. כולנו יודעים לצטט יפה משפטים מהפאנג-שווי, על המשמעות שיש לעיצוב על החיים שלנו, על המשמעות של הצבע והאור, וגם על החומר והצורה שסביבנו, וכולנו יודעים שבחלל נעים, מואר, ובצבעים הנכונים לנו אנו מתפקדים יותר טוב ובעיקר מרגישים יותר טוב (חשבו בעצמכם באיזה יום יש לכם יותר מצב רוח, ביום עכור ואפרורי או ביום מואר ואביבי). ההצעה שלי היא להסתכל על התופעות שקורות סביבנו כחלק מהרצון שלנו כבני אדם, כיחידים וכחברה ובמה שתופעות אלה מלמדות עלינו.

בעברית המילה "טרנד" (trend) היא מגמה. מגמה זאת מילה שהרבה יותר חביבה עליי. יש לה הרבה יותר משמעות בעיני. בעוד "טרנד" נשמע כמו משהו שהגיע מארה"ב או מאירופה, מגמה, היא מחשבה על רעיון כלשהו שמתפתח. טרנד הוא עכשווי ועדרי, מגמה היא תופעה המתפתחת.

אם אגיד לכם שה'טרנד' האחרון הוא לשפץ רהיטים, בטח תחשבו ש- הלהיט האחרון בעיצוב שהגיע אלינו מארה"ב הוא לשפץ רהיטים. אבל אם אומר לכם שהמגמה בשנים האחרונות היא לשפץ רהיטים, נוכל לדבר על התהליך שעובר על עיצוב הפנים בארץ בשנים האחרונות ולהתייחס בכבוד לתופעה הזאת שנקראת שיפוץ רהיטים (או בשמה הרחב יותר DIY). אז בואו נדבר על המגמה.

אחד הדברים המעניינים שקורים בזמן האחרון הוא תגובת הנגד לטכנולוגיה המתחדשת. כשהתחילה התעשייה להתחזק ולהשפיע על סגנון המוצרים שלנו, חששו רבים שבני האדם יהפכו להיות "מכונות", טכניים, יבשים וחסרי חיים. פחד שהתברר כנכון בחלקו. לצד החשש המתמיד שהטכנולוגיה תשנה את פני האנושות ותהפוך אותנו למכונות בפני עצמנו, ישנה גישה מקבילה שעוסקת בחזרה אל הטבע. אל הפשטות. כששתי המגמות קורות במקביל אנחנו עדים לתהליך מופלא של חידוש ושימור שמתרחש כל הזמן בתרבות. הצד האחד- מחדש, הצד השני- משמר. החידוש יהיה הטכנולוגיה המתקדמת, בעבר- אלו המכונות הגדולות הענקיות שהילכו אימים (וגם קסם) על האדם באותה התקופה, והיום אלו המכשירים הטכנולוגיים, המציאות הווירטואלית החדשה ושלל המצאות. אך לצד אלו התקיימו גם תהליכי שימור מופלאים, וכאז כן היום, חזרה לטבע, בחירה בחומרים טבעיים, וחזרה לטכניקות צביעה של פעם יובילו לתחושה של שימור העבר.

לדוגמה, אפשר לראות כיצד אנשים מבקשים "ליישן" רהיטים, כדי להכניס אותם לבית לגמרי חדש שהם רוכשים. התופעה של יישון המוצר הוא בדיוק הערך הנוסטלגי אותו האנשים האלה מחפשים להכניס. וההבנה שכשהכול חדש, יש צורך במבט אחד אחורה ובהכנסה של רהיטים ישנים (פייק או מציאות) אל תוך המרחב הפנימי שלהם.

כיסא של סבתא, שולחן שנמצא ברחוב, מנורה ישנה יקבלו חיים חדשים ויהיו זה לצד זה עם מטבח משודרג, מכשור משוכלל ושלל המצאות הטכנולוגיה החדשות. כשבאופן עמוק יותר המטרה היא לאזן את החידוש והריצה קדימה, ולהעניק לאדם תחושה של בית. של קירקוע. של חוויה יותר מחוברת למקורות שלנו.

אנשים רבים שואלים איך לחבר בין הדברים, איך ליצור מראה "עתיק", או איך לשלב את ה"כורסאות סבתא" שיש להם. התשובה שלי תהיה שצריך להקשיב. צריך להבין את חלוקת החלל, את המרחב בין החפצים שלכם, ולייצר קשר בין הצורות, החומרים והצבעים בחלל. למשל, כיסא עם טקסטורה (מרקם) מסוימת ליד שטיח חלק שצבע אחד שלו משלים את הצבע בכיסא. או שולחן סבתא לבן ליד שיש לבן כששני החומרים באותו גוון אך בחומר שונה, וכן הלאה. באופן הזה יתחברו כל החלקים באופן הרמוני ושלם ולחלל תהיה "אמירה" עיצובית. כלומר, לחפצים השונים שלכם ולאופן העמדתם תהיה סיבה מוצדקת שתעורר עניין ולא סתם מונחים באופן שרירותי וחסר משמעות. וזה הסוד ליצירת חלל נעים ומאתגר.

>>> לעולם, אבל לעולם אל תנסו להעתיק מקטלוגים. לכל אדם, זמן ומקום יש את האנרגיה שלו, ואת החוקיות המיוחדת שנוצרת בחלל שמשתנה בכל פעם שמזיזים או משנים חפץ. היו קשובים למרחב שלכם, ותאמינו שיש בתוככם את היכולת לארגן את החלל שלכם כך שיוכל להיות הרמוני, נעים ומתאים אליכם.

שבת שלום אהובים.

וחג אביב שמח ופורח

מיקלולה - גלריה לעיצוב חדרים

בתמונה- כיסאות משופצים בסטודיו מיקלולה, סטודיו שמוכר רהיטים מחודשים ופריטים נוספים לעיצוב הבית. התמונה משכה את עיניי והכיסאות הצבעוניים מתאימים לכל סגנון עיוצוב מודרני או עכשווי, יש כאן שילוב מוצלח של צבעים עכשווים עם צורניות ישנה שנותנת את התחושה הנכונה של הישן עם החדש. מה שעושה את החיבור כל כך מוצלח הוא הצורה הישנה עם הצבעים החדשים ש"כאילו" מתעלמים מהמורשת של הפרדת הבד מהמסגרת, ודווקא כאן החיבור שלהם לצבע אחד הופך את הכיסא לקליל יותר, וכזה שאנו יכולים לספוג כאנשים מודרניים.


פוסטים אחרונים

bottom of page