חיפוש

מה זה עיצוב נכון


באמנות כמו באמנות אין דבר כזה שאין דבר כזה, אבל בעיצוב? יש חוקים בעיצוב? הרבה אנשים פונים אלי ושואלים אותי, איך לשים את המיטה, איך לסדר את הבית, באיזה צבע לצבוע וכן שאלות דומות העוסקות ב"חוקי" עיצוב. יש כאלה שמחפשים תשובות ב"פאנג שוואי" ושואלים אותי אם אני עובדת לפי הכללים האלה, ואני תמיד עונה, שאין חוקים. יש חוקיות.

לעיצוב יש חוקיות, ואת החוקיות את/ה צריך לגלות. מה הכוונה? נניח שיש לי עקרון כלשהו שאני עובדת איתו, את העיקרון אני בחרתי, הוא יכול להיות שפה עיצובית, כמו סגנון בעיצוב, פרופורציה מסויימת או צבעוניות חזקה, העיקרון המנחה צריך לעבור לאורך הפרויקט, ולשמור על עקביות. בוא ניקח כדוגמה משהו שכולכם מכירים. נניח בחרתי עבור הבית שלי סגנון עיצוב כלשהו, אני מאוד אוהב את הקווים המודרניים, ולא אוהב קישוטים מיותרים. העיקרון המנחה שלי יהיה קווי רוחב, או שמירה על קווים ישרים. אלך עם הקו המנחה שלי לכל אורך הדרך וכך אתכנן את הדירה. אותו דבר במקרה הפוך, אני בוחר דווקא מראה חמים, ביתי, רך. אלך עם ההרגשה הזאת ועם הקווים המאפיינים אותה לכל אורך הדירה.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהעיקרון העיצובי הוא לא "חוק", אלא "חוקיות". מה הכוונה? אם אראה בו חוק, אלך אל פיו בצורה יותר מידי נוקשה, ואשרת את המטרה של החוק, במקום לשרת את הצ